Beşiktaş basketbolu karga mı, kuş mu? İşte gerçekler

Kartalhaber, Beşiktaş basketbolunda yaşanan çöküşü kaleme aldı.

Beşiktaş Basketbolu karga mı, kuş mu? İşte gerçekler 

Beşiktaş Yönetimi, bundan tam 2.5 yıl önce kapatılan Bandırma Basketbol'un oyuncularını ünlü basketbol Menajeri Emrullah Atilla (Ati Koç) ile işbirliği yaparak transfer etmişti. Bandırma Basketbol altyapısıyla isim yapmış bir kulüptü. 25 genç ve yetenekli Türk oyuncu Beşiktaş'a transfer edilirken siyah beyazlı kulübün yöneticileri bunu altyapı hamlesi olarak duyurmuştu. 

Beşiktaş Kulübü bu oyuncuların transferiyle ilgili bir açıklama yapmaktan ısrarla kaçındı. O dönemin basketboldan sorumlu yöneticisi Umut Şenol, Kartalhaber'in satış detaylarıyla ilgili sorduğu sorulara yanıt vermemeyi tercih etmişti. Büyük ihtimalle Umut Şenol'un da bu operasyondaki satış detaylarından haberi yoktu! 

Tabii ki resmi açıklama gelmeyince iddialar aldı başını gitti. Beşiktaş'ın 650, Menajer Ati Koç'un bu ortaklık için 350 bin dolar para koyduğu iddia edilirken siyah beyazlı kulübün bir basketbol menajeriyle ortaklık yapması çok tartışıldı. Menajerin önce Galatasaray'a gittiği sarı kırmızılı idarecilerin, "Biz Galatasaray'ız, menajerle ortaklık yapmayız" yanıtını aldığı belirtilmişti. 

Tabii ki kapılar kapılar ardından bu oyuncuların olası satışlarından menajerin satış bedelinin yarısı alacağı konuşuluyordu. Böyle bir olay Beşiktaş tarihinde ilk defa yaşanıyordu. 

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin 2021 yılının başında gerçekleşen Divan Kurulu'nda yapılan ortaklığın detaylarının sorulması üzerine soruları geçiştirmesi dikkat çekmişti. Çebi'nin aynı toplantıda, Menajer Ati Koç'a defalarca teşekkür etmesi dikkatlerden kaçmayan önemli bir detaydı. Koca Beşiktaş Başkanı neden bir menajere teşekkür ediyordu? Tabii o sıralarda Sergen Yalçın yönetimindeki futbol takımı şampiyonluğa koşuyordu. Camianın önde gelenleri çoğu sefer yaptıkları gibi yine basketbol ve amatör şubeleri görmemezlikten geliyordu. 

Doğal olarak gizli kapaklı yapılan bu anlaşmanın ömrü de çok uzun olmadı. 2021 yılının Temmuz ayında Bandırma'dan alınan ve Beşiktaş'ta müthiş bir sezon geçiren Alperen Şengün NBA'ye doğru yelken açarken, Şeyhmus Hazer'e Fenerbahçe, Sadık Emir Kabaca'ya da Galatasaray talip oldu. Kurallar gereği Beşiktaş'a Alperen'den 750 bin dolar gelmişti. 

Görünen o ki, Beşiktaş da, menajer de bu işten büyük kâra geçecekti. 

Ancak Beşiktaş Yönetimi Şeyhus için Fenerbahçe'den 2 Milyon Euro'dan kapıyı açınca menajer Ati Koç şartları sır gibi saklanan anlaşmadan dolayı pişman olduğunu açıklıyordu.  Ati Koç'un medyaya Beşiktaş aleyhine sert açıklamalar yaparken Şeyhmus artık büyük takımda oynamak istediğini belirterek, Beşiktaş'ın hazırlık kampına katılmayacağını beyan etti ve katılmadı da! Aynı günlerde Beşiktaş Yönetimi, Sadık Emir Kabaca'yı 175 bin Euro'ya Galatasaray'a satıyordu. 

Basketbol kulislerinde Beşiktaş Yönetimi'nin Ati Koç'a verdiği sözleri tutmadığı belirtiliyordu. Menajer doğal olarak satışlardaki ortaklık payını istiyordu. Paraların ödenmemesi nedeniyle Ati Koç, siyah beyazlı takımdan tüm desteğini çekerken Beşiktaş'a oyuncu satmama kararı alıyordu. 

Basketbol takımının üç önemli oyuncusunun ayrılması üstelik iki basketbolcusunun da ezeli rakiplere transfer olması Başkan Ahmet Nur Çebi'yi gururlandırıyordu. Çebi, geçen yıl aynen şunları söylüyordu; "Basketbolda son zamanlarda yakaladığımız başarı bir sabrın ve projenin karşılığıdır. Geleceğe yatırım yaptık ve karşılığını almaya başladık. Bu çocukların satışlarından ileride büyük gelirler elde edeceğiz. Bu ışığı görüyorum. İki önemli oyuncumuzu büyük takımlara sattık." Tabii bu açıklama da büyük tepki çekiyordu. 

Beşiktaş'ın bu yapılanmasının perde arkasında ise siyah beyazlı kulübün genel sekreterliğini yapan Mesut Urgancılar vardı. Urgancılar basketbol şubesinde tüm yetkiyi eski Baş Antrenör Ahmet Kandemir'e vermişti. Kandemir'e koordinatörlük görevi verilirken Burak Bıyıktay'ın kısa çalışma döneminin ardından Kandemir; takımın başında baş antrenör olarak görev yapmaya başlamıştı. 

Ati Koç'la yapılan anlaşma sonrası Ahmet Kandemir, "Bu hikayenin sonunda şampiyon olacağız" diyordu. 

Menajer Ati koç desteğini çekince ve Bandırma Basket'ten alınan oyuncular birer birer başka kulüplere gidince Beşiktaş'ın basketboldaki önlenemez düşüşü başladı. Siyah-Beyazlı takım, sadece 2 yılda genç jenerasyon kadroyu dağıtırken puan tablosunda küme düşme hattında yer alıyor. 

Mesut Urgancılar'ın ayrılırken Ahmet Kandemir'le yapılan açık sözleşmeyi kapalıyı çevirdiği belirtilirken Kandemir'in fesih karşılığında yöneticilerden 4 Milyon TL istediği sızan bilgiler arasında. 

Peki o kadar genç oyuncu gelirken Beşiktaş'ın sadece 2.5 sezonda 18 yabancıyı kadrosuna dahil etmesi de tartışılması gereken başka önemli bir konu... İşte Beşiktaş'ın 2.5 yılda parayı döktüğü oyuncuların tablosu: 

2020-21

Isaiah Blackmon (1 maç)

De’Jon Davis (1 maç)

Markell Johnson

James Blackmon

Joel Berry

+ Isaiah Blackmon ve Joel Berry, Beşiktaş sonrasında hiçbir kulüple profesyonel kontrat imzalamadı.

++ Ercan Osmani, 20-21 ve 21-22 sezonlarında Beşiktaş kadrosunda yabancı oyuncu kontenjanında sayıldı. Darüşşafaka’ya transfer olduğu 2022 yazında TC vatandaşlığına geçti.


2021-22

Jordan Bone

Isaiah Whitehead

Josh Reaves

Dedric Lawson

Trevon Bluiett

Rondae Hollis-Jefferson


2022-23

Matt Coleman

Bryce Brown

Jordan Usher

Gediminas Orelik

David McCormack

Jason Rich

Matt Mooneyra geçecekti. 

 

2020-21

Isaiah Blackmon (1 maç)

De’Jon Davis (1 maç)

Markell Johnson

James Blackmon

Joel Berry

+ Isaiah Blackmon ve Joel Berry, Beşiktaş sonrasında hiçbir kulüple profesyonel kontrat imzalamadı.

++ Ercan Osmani, 20-21 ve 21-22 sezonlarında Beşiktaş kadrosunda yabancı oyuncu kontenjanında sayıldı. Darüşşafaka’ya transfer olduğu 2022 yazında TC vatandaşlığına geçti.


2021-22

Jordan Bone

Isaiah Whitehead

Josh Reaves

Dedric Lawson

Trevon Bluiett

Rondae Hollis-Jefferson


2022-23

Matt Coleman

Bryce Brown

Jordan Usher

Gediminas Orelik

David McCormack

Jason Rich

Matt Mooney

2023 yılının başlarına geldiğimizde Beşiktaş Yönetimi'nin Ahmet Kandemir'le yollarını ayırıp, Igor Milicic'le anlaşması, Anadolu Efes'le Furkan Haltalı'ya karşılık Egemen Güven Ömer İlyasoğlu takas görüşmelerine başlamasının önemli bir sonucu var; Milicic ve takasta adı geçen oyuncuların hepsinin menajeri Ati Ko! Beşiktaş Yönetimi yeniden Ati Koç'la anlaşmasının ardında nasıl pazarlıklar döndüğünü bilemiyoruz. 

Ancak futboldaki gibi basketbolda da vizyon ve planlama hatalarının yapıldığı kesin. Belki de Beşiktaşlı eski basketbolcu ve antrenör İhsan bayülken'in de teklif ettiği gibi; "Madem Ahmet Nur Çebi basketbolu kambur olarak görüyor, çıksın basketboldan, camia içinde başkaları yönetsin!" 

Kartalhaber 

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI