''Beşiktaş'a neden gidiyorsun dediler!''

Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü Rıza Çalımbay, imza süreci, takım ile hedefleri ve gündeme dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü Rıza Çalımbay, imza süreci, takım ile hedefleri ve gündeme dair dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Rıza Çalımbay: Bana Beşiktaş'a neden gidiyorsun dediler

Beşiktaş'ın yeni teknik direktörü Rıza Çalımbay, imza süreci, hedefleri ve gündeme dair S Sport'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"Eski günler aklıma geldi"

Kazandıkları Rams Başakşehir maçında taraftarla yaşanan bütünleşmenin kendisine eski günleri hatırlattığını söyleyen Çalımbay "Her şeye rağmen tabii ki Beşiktaş'ta çalışmaktan dolayı çok mutluyum. Rekorlar kırdığımız takımımız vardı, yeniden geldiğim için çok mutluyum. En önemlisi taraftarlar ve onlarla bütünleşmek. Maçı kazanmakta çok önemliydi ve bana göstermiş oldukları sevgiden dolayı çok duygulandım, eski günler aklıma geldi." dedi.

"Taraftarlar ve futbolcular kenetlendi"

Taraftarın moral olarak düştüğü bir dönemden geçtiklerini belirten tecrübeli teknik direktör "Benim söylediğim her şey doğru. Taraftar 12. Adam değil, 1. Adamdır. Taraftarlar gergindi, herkeste panik ve karamsarlık vardı. Kazandığımız maçta çok güzel bir hava yakalandı. Taraftarlar ve futbolcular çok güzel kenetlendi." dedi.

"Taraftarlar ve futbolcular kenetlendi"

Taraftarın moral olarak düştüğü bir dönemden geçtiklerini belirten tecrübeli teknik direktör "Benim söylediğim her şey doğru. Taraftar 12. Adam değil, 1. Adamdır. Taraftarlar gergindi, herkeste panik ve karamsarlık vardı. Kazandığımız maçta çok güzel bir hava yakalandı. Taraftarlar ve futbolcular çok güzel kenetlendi." dedi.

"Geçmiş maçlarda yaşanan sıkıntılar yüzünden oyuncular geri çekildi"

Gelir gelmez bütün oyuncular ile birebir görüştüğünü söyleyen Çalımbay "Benim bir günüm sırf oyuncularla görüşerek geçti. Hepsiyle, teke tek, sakatlar da dahil görüşerek geçti. Maça çıktığımızda benim beklediğimden yüksek performans gösteren oyuncularımız vardı. Sadece maçın sonuna doğru baskı yedik. Geçmiş maçlarda yaşanan sıkıntılar yüzünden geri çekildi oyuncular. Biz çıkın dedik ama onlar geri çekildi. Kalecimizde son dakikalarda güzel kurtarış yaptı." dedi.

"Bana neden gidiyorsun dediler"

Beşiktaş'a olan aidiyeti ve vefa borcundan bahseden başarılı çalıştırıcı "Heyecanın yoksa hiçbir şey olmaz. İçerden beni çağırdılar, 'Seni çağrıyorlar' diye. Ayıp olur, yanlış olur diye çıkmak istemedim ama yine haber geldi ve çıktım. Duygulanıyorsun, eski günler aklına geliyor. Üçlü yapamıyorum ben. Aidiyetin sürdürülmesi gerekiyor. Beşiktaş günlerimi unutmam mümkün değil. Ben oraya çok borçluyum. Bana 'Neden gidiyorsun, 3-4 maç belki kalacaksın' dediler. Bir maçta olsa ben gelirim dedim benim bu kulübüme bir aidiyet borcum var." dedi.

"Tek düşüncemiz seri yapmak"

Önümüzdeki maçlarda art arda galibiyet almak istediklerini belirten Çalımbay "Oyuncular seçimlerden etkilenmezler. Bizim için önemli olan maç kazanmak. Seri yapmamız lazım, tek düşüncemiz o. Ben çok geç geldim, biraz daha erken gelseydim daha iyi olabilirdi. Bir de çok sakatımız var, o sakatlarımız iyileşirse daha iyi olur. Avrupa maçımız var iki tane. İddiamız yok ama ülke puanına katkı sağlamak istiyoruz. Sivasspor'da da ülkeye güzel puanlar getirmiştik." dedi.

"Aynı şey başıma Denizlispor'da geldi"

Denizlispor ile UEFA Avrupa Ligi'nde Olympic Lyon'u eledikleri dönemi hatırlatan Rıza Çalımbay "Aynı şey başıma Denizlispor'da da başıma geldi. Lyon'la burada Avrupa Kupası maçı oynadık 0-0 kaldık. Rövanşa gidecektik, yöneticilerden biri ' Hocam ya, bu takımın yarısını götürmeyelim. Gençlerbirliği maçımız var' dedi. Ben de hayır olur mu öyle şey dedim. Lyon'a gittik ve 1-0 kazandık." dedi.

"Kim başkan olursa onu kutlayacağız"

Beşiktaş'ta yapılacak seçimde kim kazanırsa kutlayacaklarını belirten teknik adam "Başkanlıkta kim kazanırsa biz kutlayacağız. İki Başkan Adayıyla da konuştum. Konuşmamız da gerekiyor. Bilgi vermeliyiz takım ve oyuncularla da ilgili. Ahmet Nur Çebi Başkan'la da görüştüm kendisi de onay verdi." dedi.

"Beşiktaş'a gelince para bile konuşmadım"

Beşiktaş'ın her zaman yukarıları hedeflermesi gerektiğini söyleyen Çalımbay "Beşiktaş'ın ne olursa olsun yukarıya oynaması gerek. Hedefimiz var ve gerçekleştirmek istiyoruz. Beşiktaş'a gelince para bile konuşmadım. Kadroyu iyice görmem lazım, bizim hemen başarılı olmamamız zor. Zaman lazım bize, oyuncuları görmemiz gerekiyor." dedi.

"Futbolcular birlikte yemek yiyecek"

Futbolcuların perşembe günü kaynaşmak için birlikte yemek yieyeceğini belirten Çalımbay "Takımda arkadaşlık havası olmalı, birlik beraberlik olmalı. Perşembe günü yemek yiyecek futbolcular birlikte." dedi.

"Bahtiyar'ın pozisyonunda çok korktuk"

Başakşehir maçında Bahtiyar Zaynutdinov'un burnunun kırıldığı pozisyonda çok korktuklarını belirten çalıştırıcı "Bahtiyar'da çok korktuk. Orada benim gözümün önünde oldu. Gözü kan doldu ve önünü göremedi. Burnunda kırık var ama ameliyatlık değil. Evinde dinleniyor şu an." dedi.

"Arkadaş bağlılığını gördüm"

Rachid Ghezzal'ın sakatlığı sonrası takım arkadaşlarının ona sahip çıktığı anlardan bahseden Çalımbay "Ghezzal sakatlandı mesela içeriye girdik baktık ağlıyor o kadar çok üzüldüm ki. Arkadaşları sarıldı ona, teselli etti ve orada arkadaş bağlılığını gördüm ben. İnsanlar da bilerek bıraktı diye düşündü ama arkadaşları geldi, göz yaşlarını sildiler Ghezzal'ın." dedi.

"%40'la oynuyorsun 60'ın nerede?"

Rebic ve Valentin Rosier'i performanslarını arttırmaları yönünde telkin ettiklerini belirten teknik adam "Rebic'le konuştuğumuzda çok iyi oyuncu olduğunu söyledim. %40'la oynuyorsun senin %60'ın nerede dedim. Rosier'e de aynısnı söyledim aynısnı. Bu maçlarda mutlaka sizin çok iyi oynamanız gerek dedim. Bana göre çok daha iyi olacaklar diğer maçlarda." dedi.

"10 tane sakat futbolcumuz var"

Takımdaki sakatlıklara değinine Rıza Çalımbay "Bu takım geçen sene 15 maç namağlup gitti. Yine başarabiliriz bunu. Oyunculara da söyledik siz bunları yaparsınız diye. Bizim şu an tek sıkıntımız sakatlıklar. 10 tane sakat futbolcumuz var. Büyük ihtimalle 1-2 futbolcu dışında herkes yetişir. Cenk ve Aboubakar büyük ihtimalle yetişecek onlar milli ara sonrası. Aboubakar'la konuştum, iyi misin dedim 'Yok' dedi tamam dedim." dedi.

"Yavaş yavaş gerçek performansınıza kavuşursunuz"

Hazılrık dönemi geçirmeyen takımların ilerleyen dönemde ritim bulduklarına değinen tecrübeli teknik adam "Hazırlık döneminizi geçirmediyseniz çok sıkıntı yaşarsınız ama ondan sonra da yavaş yavaş düzeldiğinizde gerçek performansınız da kavuşursunuz." dedi.

"Lige odaklanmamız gerekiyor"

Önümüzdeki iki deplasman maçından güçlü dönmek istediklerini belirten Çalımbay "Bizim şu an ligde fokuslanmamız gerekiyor. Samsunspor maçına odaklanmak ve oradan güçlü dönmek gerekiyor. Sonra Ankaragücü ile oynayacağız, iki deplasman üst üste oynayacağız." dedi.

"Alt yapıdan 10 futbolcu götürdük"

Sakaryaspor ile oynayacakları hazırlık maçında alt yapıdan isimlere süre vereceğinin sinyalini veren 60 yaşındaki teknik direktör "15 futbolcu götürdüysem Sakarya'ya 10'u altyapıdan. Maç ritmi olmayan futbolcularımızı orada oynatacağız. Ardından belki bir maç daha oynayabiliriz ve orada oynamayan futbolcularımızı hazırlamak için çalışacağız." dedi.

"Bulgaristan'da iki futbolcu bulduk"

Ara transfer çalışmaları için araştrımalara başladıklarını açıklayan Çalımbay "Afrika Kupası'na en çok oyuncu gönderecek olan takımız, tedbirli olmamız gerekiyor onun için de. Boş durmuyoruz biz, Ocak ayı içinde transfer çalışmaları için yardımcılarım yurtdışında. Genelde yardımcılarımı yolluyorum ama son kararı ben veriyorum. Bulgaristan'da iki iyi oyuncu bulduk bakacağız değerlendireceğiz." dedi.

"Beşiktaş'ın hedefi her zaman yukarıdır"

Oyuncular maksimum kapasitelerine ulaşmaları gerektiğini söyleyen teknik direktör "Arkadaşlar kendi kapasitelerine gelirse, istediğim oyunu oynarlar. Ne olursa olsun bırakmamak gerekiyor. Beşiktaş kulübünün hedefi her zaman yukarılardır." dedi.

"Takımın bütünleşmesi çok iyiydi"

Başakşehir maçında taraftarları kendilerine çekmeleri gerektiğini ve takımın bunu layıkıyla başardığını söyleyen teknik adam "Arkadaşlarımızı maça hazırlamaya çalıştık, başka sorunlara bakmadık. Necip çok iyi bir kaptan. Takımla bütünleşmeleri çok iyiydi, takımda herkes her şeyin farkında. Taraftarımızı kendimize çekmemiz gerekiyordu ve 4/4'lük yaptı bunu takım maçın başında." dedi.

"Beşiktaş'ta tek hedef şampiyonluk"

Futbolcuların takımın kötü gidişatından ötürü negatif bir ruh halinde olduğunu söyleyen Çalımbay "Futbolcularımız sıkıntı, baskı ve protestolardan dolayı evlerine ve antrenmanlara mutsuz geliyordu. Bu etkenler hep sıkar futbolcuyu. Biz de engelleyeceğiz bunları, istikrara sokmaya çalışacağız. İşimiz zor ama ben hiçbir zaman bir şeyden kaçmadım her yere gittim. Antalyaspor'u 2 puanla aldım sonuncu sıradalardı. Ama Beşiktaş bambaşka oraya geldiğinde tek hedef şampiyonluk. Beşiktaş'ta ki ilk dönemimde de takım aynı böyleydi. Tek mağlubiyetimiz vardı ben geldiğimde ve o da Galatasaray'a karşıydı." dedi.

"Eski futbolcuların ekipte olmasını istiyorum"

Eski Beşiktaşlı futbolcuların kulüpte görev almasından yana olduğunu belirten Rıza Çalımbay "Metin Tekin'le telefonda konuşuyorduk. Kendisi benim 14 yıllık oda arkadaşım. Buluşacaktık Salı oldu, Perşembe oldu, Cuma oldu buluşamadık. Sonra dedim ona tamam oğlum Beşiktaş'a gidiyorum ben buluşmamıza gerek yok. Arkadaşlarımı çok seviyorum, eski futbolcuların da ekipte olmasını ben çok isterim." dedi.

"Burak Yılmaz'ın sakin olması lazım"

Burak Yılmaz'ın teknik direktörlük kariyerin başında olduğunu ve önünde uzun bir zaman olduğunu belirten deneyimli çalıştırıcı "Burak'a ben bir şey söyleyemem. Çünkü yeni başladı, hata yapabilir, yanlış konuşabilir. Talebemdi Burak, Trabzonspor'a gönderen benim. Şenol Güneş beni aradı, hocam alın dedim. Burak'ın biraz sakin olması lazım. İlerde belki iyi antrenör olabilir tabii eğer istiyorsa. Ama önce ne olursa olsun tecrübe kazanmak gerek. Ben hep söylüyorum kimse yanlış anlamasın ama, ben 2 sene Ümit Milli'de çalıştım sonra Milli takımda çalıştım. İngiltere'de kaldım sonra Mustafa hocanın yanına gittim, Fenerbahçe'deydi o. Serdar Bilgili aradı beni 'Daum geliyor bize seni istiyor' dedi.Ben de İngiltere'ye gidecektim dilimi geliştirmek için. Başkanı aradım dedim ki hani 6 ay gelirim. Gittim staj gibi çalıştım orada." dedi.


"Newcastle'da çok şey gözlemledim"

Newcastle United'ın sisteminden çok şey gözlemlediğini belirten Rıza Çalımbay "Newcastle'da da saha içinde epey çok şey gözlemledim. Liderlik vasfın yoksa antrenörlük yapamazsın. Çok iyi bir ekip kuracaksın. Onların bildiklerini bilemezsin, ama onlarda senin bildiklerini bilemez. Onlarla istişare yapacaksın ve güzel bir ekip kuracaksın." dedi.

"Üniversite birincisi analizci aldık"

Kondisyoner ve analizci ekibine yaptıkları takviyelerden bahseden hoca "Kondisyoner ve analizci arkadaşlar aldık ekibe. Analizci arkadaşımız kadın. Üniversite birincisi kendisi. Biz Kadın Voleybol Takımımızdan ilham aldık ve yaşı çok genç, çok güzel işler yapabilir. Çok özellikleri olan bir arkadaşımız kendisi." dedi.

"Üst üste 3-4 galibiyetle iyi yerlere geliriz"

Sakatlıkların erken dönmesinin kendileri için çok kritik olduğunu söyleyen Çalımbay "Zor da olsa hedefimiz var bizim. Alabileceğimiz 3-4 üst üste galibiyetle iyi yerlere gelebilirsiniz. Önemli olan sakatların dönmesi. Dua ediyorum Samsun maçına dönsünler diye. Çünkü sonra Ankaragücü ve Fenerbahçe maçlarımız var kazanmamız gerekiyor bu maçları. Taraftarlar çok kırıldı, çok üzüldü ve onları mutlu etmek istiyoruz. Türkiye Kupası da var boş geçmeden kazanmamız gerekiyor. Beni çok korkutan sakatlıklar." dedi.

"Takıma bu maçtan sonra daha çok güveniyorum"

Devre arasına kadar iyi gidip doğru transferler yapmaları gerektiğini vurgulayan Çalımbay "Devre arasına kadar iyi gitmemiz gerek. İhtiyacımız olan bölgelere oyuncularla takviyeler yapmamız gerek. Ama bu üç maçımızı çok iyi bitirmemiz gerekiyor. Ben takımıma bu maçtan sonra daha çok güveniyorum." dedi.

"Anlaşmamız 30 dakika sürdü"

Mevcut Başkan Ahmet Nur Çebi'nin kendisini yarım saatlik bir telefon görüşmesi ile ikna ettiğini söyleyen Çalımbay "Önce ve planlı programlı gelsek daha iyi olabilirdi. Evde oturuyordum, başkan aradı beni ve 30 dakika sürdü. Bir hazırlık yapamadan Beşiktaş'a geldik. Salih ve Cenk'le ilgili bir konuşmam olmadı yeni sözleşme ile ilgili. Yeni yönetim gelirse onlar konuşurlar. Çalışmadan acı çekmeden maç kazanılmıyor. Aynı şekilde gitmemiz gerekiyor. Taraftarlardan memnunum, bizi desteklemeye devam etsinler iyi yerlere geleceğiz inşallah." ifadeleri ile sözlerini noktaladı.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI