TFF'den Transfer Limiti Kararı

Kulüpler Birliği Vakfı geçen yıl Beşiktaş ve Fenerbahçe başta olmak üzere bu konudan zarar gören kulüpleri örnek göstererek, limitlerin en azından geçen yılki kadar olmasını talep etmiş ve "Kararı birlikte alalım" önerisi Nihat Özdemir'e iletilmişti. Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi, yabancı sınırlamasını da görüşüleceği toplantıyı bugün gerçekleştirdi.

Kulüpler Birliği Vakfı geçen yıl Beşiktaş ve Fenerbahçe başta olmak üzere bu konudan zarar gören kulüpleri örnek göstererek, limitlerin en azından geçen yılki kadar olmasını talep etmiş ve "Kararı birlikte alalım" önerisi Nihat Özdemir'e iletilmişti.  Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi, yabancı sınırlamasını da görüşüleceği toplantıyı bugün gerçekleştirdi.

Toplantıda, kulüplerin harcama limitlerinin sapma oranının yüzde 15 olması konusunda prensip kararı alınırken TFF'deki bu gelişmelerden haberi olan kulüpler ise federasyonun kendi başına karar alamayacağını savundu. 

Kulüpler Birliği geçen aylarda bu konu ile ilgili kapsamlı bir çalışma da yapmıştı. 2019 – 2020 sezonunda yürürlüğe giren Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı`nda yer alan ve Süper Lig kulüpleri tarafından değiştirilmesi istenen maddeler için Süper Lig kulüplerinin üst düzey profesyonellerinden oluşan Kulüpler Birliği Finans Grubu mart ayında bir çalışma içine girmişti. Bu çalışma Süper Lig`te yer alan 18 Kulüpten yazılı onay alınarak Trabzonspor`un tek bir maddeye şerhi ile Federasyon`a yollandı. TFF pandemiden ötürü kulüplerin lisans talimatında mart ayında yollanan taslağa ek değişiklik talebini Nisan ayında Kulüpler Birliğine gönderdiği yazı ile talep etti. Finans grubu yaptığı çalışma ile yine 18 kulübün de onayını alarak 2 maddelik değişiklik talebini haziran ayında Federasyon ile paylaştı. Saha dışında da adil rekabeti sağlayacak kulüpleri disiplin altına alan bu önemli talimatın uzun süreli tartışmalardan uzak uygulanabilmesi için yapılması istenen değişiklikler ile kulüplerimiz harcamalarını büyük oranda kısıtlarken aynı zamanda yaşamlarını devam ettirebilmeleri için büyük önem arz ediyor.

BANKALAR BİRLİĞİ NE DERSE O!

TFF ise birçok kulüple borçların yeniden yapılandırılması anlaşması yapan Bankalar Birliği'nin önerileri doğrultusunda hareket ediyor. Borcu olmayan bazı İstanbul ve Anadolu kulüplerinin büyük tepki gösterdiği bu olay Nihat Özdemir federasyonunu yaralayacak gibi duruyor. Adının açıklanmasını istemeyen bir kulüp yetkilisi, "Tıpkı Bankalar Birliği ile kulüpler arasında yapılması şart koşulan yeniden yapılandırma anlaşması gibi bu limit aşım oranının yüzde 15'e çekilmesi projesi de sadece Trabzonspor'a yarıyor. Oysa TFF, her kulübün limit aşımını farklı değerlendirmeli. Tonla borcu olan kulüple, borçsuz kulüp aynı kefeye konmamalı" dedi.

Cumhuriyet

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun