VAR Kayıtları Açıklandı

Olaylı Sivasspor-Galatasaray maçında ev sahibinin verilmeyen golü sonrası yapılan VAR konuşmaları yayınlandı. İşte detaylar..

Olaylı Sivasspor-Galatasaray maçında ev sahibinin verilmeyen golü sonrası yapılan VAR konuşmaları yayınlandı. İşte detaylar.. 

Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında oynanan Sivasspor - Galatasaray maçında hakem kararları mücadeleye damga vurdu. Sivasspor'un nizami golünü VAR'a giderek iptal eden Erkan Özdamar, Türk futbol gündemine oturdu. Bu olayın ardından bir araya gelen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Özdamar ve VAR hakemi Özgüç Türkalp hakkında karar verdi.

Önce golü verdi, sonra VAR'a gitti

Sivasspor - Galatasaray maçının 50. dakikasında sağ kanattan kullanılan serbest vuruşta Sabi'A'nın yaptığı orta Galatasaray ceza sahasında karambol yarattı. Ulvestad'ın vurduğu topu Muslera kurtardı. Ardından kale dibinde Robin Yalçın vurdu, Muslera bir kez daha çıkardı. Daha sonra topu yeniden önünde bulan Ulvestad kayarak vuruşunu yaptı ve top ağlara gitti. Maçın hakemi Erkan Özdamar, santrayı gösterdi. Fakat VAR'dan gelen uyarı üzerine pozisyonu izlemeye gitti.

Golü iptal etti, nedenini kimse anlamadı

VAR koltuğunda oturan Özgüç Türkalp'in tavsiyesi üzerine monitöre gelen Erkan Özdamar, 3 dakika pozisyonu inceledi. Uzun süren duraklamanın ardından Özdamar, Sivasspor'un golünü iptal etti. En direkt serbest vuruşu işaret eden Özdamar'ın bu kararı hangi gerekçeyle verdiği kimse tarafından anlaşılamadı.

VAR, çizgi çekmedi

2-1'lik Galatasaray galibiyeti ile sona eren karşılaşmanın ardından Özdamar'ın, Sivasspor golünün iptalini ofsayt nedeniyle verdiği kaydedildi. Fakat VAR, pozisyonu Özdamar'a sunarken ofsayt çizgisi çekemedi. Daha sonra golün ofsayt olmadığı, iptal kararının yanlış olduğu anlaşıldı.

TFF toplandı! Hakemlerin kaderi belli oldu

Maçın ardından bir araya gelen TFF, Erkan Özdamar ve Özgüç Türkalp'in geleceği hakkında bir toplantı yaptı. MHK'dan detaylı bir rapor isteyen TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Sivasspor - Galatasaray maçında verdiği kararlarla Türk futbol gündemine yerleşen iki hakem hakkında karar verdi. Toplantı gündeminde, MHK Başkanı Sabri Çelik de vardı.


VAR kayıtları açıklandı!

TFF, VAR kayıtlarını açıkladı. VAR ile hakem arasında yapılan konuşmalar, ses kayıtları ile yayıncı kuruluşta yayınlandı. TFF,  "Gaziantep FK - Beşiktaş ve Sivasspor - Galatasaray maçlarının VAR kayıtları incelendi ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin, önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir. Bu maçların VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir" ifadelerini kullandı.

N'Koudou - Kitsiou VAR konuşmaları

Atilla Karaoğlan: "İtiyor olarak gördüm, şiddet yok"

VAR: "Ama kafa vurduğunu görüyorum ben de"

Atilla Karaoğlan: "Şiddet var mı?"

VAR: "Var"

Atilla Karaoğlan: "Tamam geliyorum"

Atilla Karaoğlan: "Şiddet yok gibi görüyorum"

VAR: "Kafa attığını görüyorum ben de"

Atilla Karaoğlan: "Abi abartıyor ya, ben sarıda kalacağım"

VAR: "Karar senin"

TFF açıkladı! "Hakemlerin önemli hakem hatası yaptıkları tespit edilmiştir"

Türkiye Futbol Federasyonu konuyla ilgili açıklama yaptı. TFF, şu ifadeleri kullandı: "Son dönemde meydana gelen hakem hatalarıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu ilgili kurulları ile gerekli incelemeleri yapmıştır. Bu kapsamda Gaziantep FK A.Ş. – Beşiktaş A.Ş. ve Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçlarının VAR kayıtları incelenmiştir ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin “önemli hakem hatası” yaptıkları tespit edilmiştir"

"VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir"

Devam eden açıklamada, "Şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda oluşan spekülasyonları da ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nun kararıyla; söz konusu maçlardaki tartışılan pozisyonlara ait VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir" denildi.

TFF, "Göreve geldiğimiz ilk gün sözünü verdiğimiz şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda en küçük soru işareti bırakmadan çalışmalarımızı sürdürürken, hakemlik müessesesinin de zarar görmemesi için maksimum hassasiyeti göstereceğimiz konusunda kamuoyunu temin ederiz. Bazı hakemler tarafından yapılan hataların tüm futbol camiasına mal edilmesine de izin verilmeyecektir" dedi.

"Hatalı bulunan hakemler hakkında MHK gerekli yaptırımları uygulayacaktır"

Son olarak federasyon, "Bu iki maç ile ilgili hatalı bulunan hakemler hakkında Merkez Hakem Kurulu gerekli yaptırımları uygulayacaktır" ifadelerini kullandı.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI