VAR'da Kim Kazandı. Kim Kaybetti?

Süper Lig'de VAR tartışması tüm hızıyla sürüyor.

Süper Lig'in ilk yarısının tamamlanmasının ardından VAR’da en çok zarar gören Aytemiz Alanyaspor, Yeni Malatyaspor, Galatasaray ve Karagümrük oldu. İşte detaylar.

Süper Lig'de ilk yarının tamamlanmasının ardından VAR’da en çok zarar gören takımlar da belli oldu. 

Hürriyet'ten Murat Fevzi Tanırlı'nın haberine göre; Aytemiz Alanyaspor, Yeni Malatyaspor Galatasaray ve Fatih Karagümrük en çok zarar gören takımlar oldu.

Açık ve bariz hatalar azalsın, hakemler çok az konuşulsun niyetiyle yola çıkıldığında IFAB dahil hiçkimse, gün gelip VAR’ın hakemden daha çok tartışılacağını tahmin etmemiştir. Kadrolu sayısı 7’ye yükseltilen VAR’da 19 haftalık süreçte 3 hakem yok edildi, pozisyon tartışmaları yaşandı. Süper Lig kadrosundan VAR’a gönderilen Mustafa Öğretmenoğlu, Serkan Tokat, Koray Gençerler 7. haftadan sonra görev alamadılar. MHK eski başkanı Serdar Tatlı’nın bu 3’lüye görev verilmemesi yönünde raporu olduğu ve TFF’nin onayladığı dile getirilirken, kamuoyu gözünde hoş olmayan duruma düşürülen hakemlere dair TFF’den, MHK’dan, Serdar tatlı’dan ve ‘süs’ hakem derneğinden bir açıklama gelmedi.

49 maçta 58 müdahale

Süper Lig’in ilk yarısında yaşananlar gösterdi ki, Türkiye’de VAR’ın pozisyonu iki uçta konumlanıyor:
1-) ‘Gelsin bir baksın kardeşimciler.

2-) ‘Protokol böyle söylüyorcular.

İlk yarının değerlendirmesine bakıldığında genel olarak ‘Protokol böyle söylüyorcular’ kazandı. Elbette hatalar oldu lakin VAR’ın kullanılmaya başladığı dönemden bu yana amacına uygun kullanıma daha yaklaştığını düşünüyorum.

Süper Lig’in ilk yarısında 49 maçta VAR müdahalesi oldu ve 58 karar değişti.

VAR kararların dağılımı
· Penaltı verildi: 24

· Gol iptal edildi: 16 (11 Ofsayt - 3 Faul - 2 Elle Oynama)

· Kırmızı kart verildi: 8

· Penaltı iptal edildi: 6

· Gol verildi: 3

· Penaltı tekrar edildi: 1

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI