500 TL'yi çok gördüler, kapının önüne koydular!

İlk kez Kartalhaber'in gündeme getirdiği Beşiktaş Boks Şubesi'nde yaşananlarla ilgili Birgün Gazetesi araştırma yaptı.

Peki Beşiktaş Boks Şubesi'nde neler yaşanıyor? İşte müthiş iddialar... 

Birgün Gazetesi'nde yer alan habere göre; Beşiktaş Kulübü yöneticileri, boks takımı sporcularından Emin Erdoğdu ile takımın idari menajeri ve başantrenörü Zeki Karalı’yı mobbing uygulayarak kulüpten uzaklaştırdı. 3 Türkiye şampiyonluğu, 1 Dünya Üniversite Dünya ikinciliği bulunan başarılı sporcu Erdoğdu ve birçok sporcu yetiştiren usta antrenör Zeki Karalı’ya yapılanlar, taraftarın da tepkisini çekti.

1970’lerden itibaren boksun, Beşiktaş’ın içinde olan Zeki Karalı, eski milli sporcu. Yaklaşık 35 yıldır da antrenörlük yapan Karalı bu süreçte birçok boksör yetiştirmiş. Emin Erdoğdu da Karalı’nın yetiştirdiği başarılı isimlerden. Beşiktaş’ın boks şubesinde idari menajerlik ve baş antrenörlük görevini üstlenen Karalı, BirGün’e yaptığı açıklamada sürecin kendini istemeyen idarecilerle başladığını belirtiyor ve ekliyor:

SAĞLIK BAHANESİ

“İdarecilerden bazıları benden rahatsızdı ve görevime son vermek istiyorlardı. İlk olarak sağlık durumumla ilgili bir bahane bulmak istediler, beni sağlık kontrolüne yolladılar. Kontrolde kulağımdaki işitme kaybı dışında bir problem olmadığı söylendi. Bende bir problem olmadığını duyunca ailemde sağlık sorunu yaşayan birinin olup olmadığını sordular. Abim 35 yıl önce kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Bunu doktora söyledim, söylediklerimi duyunca herhangi bir problemim olmamasına rağmen doktor ‘Anjiyo yaptır’ dedi. Kabul ettim ancak daha sonra bu işlem yapılmadı ve abimin yıllar önce geçirdiği kalp krizi bahane edilerek emekli olmamı istediler ancak daha antrenörlük yapmak istediğim için isteklerini reddettim.”

Karalı, kulüpten uzaklaştırılmaya çalışılırken onun öğrencesi Emin Erdoğdu kulüpten yaklaşık iki yıl boyunca hiçbir para alamamasına rağmen hocasının maddi-manevi desteğiyle turnuvalara katılıp başarılar kazanmaya devam etti. 2022 Dünya Üniversite Şampiyonası’nda ikincilik elde eden Erdoğdu bu şampiyonada yönetmelikte olmasına rağmen ne Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ne de kulüpten hiçbir maddi destek alamadı. Başarılı sporcu kulüpten 2019’dan 2020’ye kadar aylık sosyal yardım ve dayanışma adı altında sadece 500 lira alıyordu. Kulüp 2020’nin ağustos ayından itibaren bu parayı da yatırmamaya başladı.

Hiçbir destek almadan kulüp adına yarışmaya devam eden başarılı boksörün yaşadıklarına tepki gösteren Zeki Karalı, siyah-beyazlı kulübün sosyal medyada amatör branşlarla ilgili paylaştığı bir gönderinin altına şu yorumu yaptı: “Bir sporcumuz daha var, dünya ikincisi oldu ama bir dövmediğiniz kaldı.” Erdoğdu da hocasına destek veren bir yorumda bulundu.

AHMET NUR ÇEBİ İLE GÖRÜŞTÜLER 

İkiliyi bu yorumları sonrası Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ofisine çağırdı ve sosyal medyada bu paylaşımların doğru olmadığını belirtip Emin Erdoğdu’yu azarladı. Karalı sporcusunun söylediklerinde yanlış bir şey olmadığını ve kulübün maddi olarak kendilerine hiçbir yardımda bulunmadığını ifade etti. Çebi, Karalı’nın söylediklerinden sonra Emin Erdoğdu’ya dönüp, “Senin baban yok mu, o neden karşılamıyor masraflarını” yanıtını verdi. Zeki Karalı o süreci bu sözlerle anlatıyor:

“Başkanla görüştükten sonra üzerimizdeki baskı iyice arttı. Benden Emin’i takımdan göndermemi ve bunun için bir belge hazırlamamı istediler. Tekliflerini kabul etmeyince Amatör Şubelerden sorumlu yönetici Seyit Ateş hem beni hem de Emin’i kulüp binasına çağırdı. Orada yaptığımız konuşmada ciddiyetsiz tavırlar sergileyince Emin tepki gösterdi. İki gün sonra beni kulüp binasına çağırıp istifamı istediler. İstifa etmeyeceğimi belirtince, ‘O zaman görevine son veriyoruz’ dediler. Daha sonra kulübün avukatıyla görüşmeye gittiğimde bana istifa dilekçesi imzalatmaya çalıştılar. Kabul etmeyince ‘Tamam tazminatını verip seni göndereceğiz’ dediler. Arabulucuda hak edişinin altında bir bedeli kabul ettim ve tazminatımı bir hafta içinde yatıracaklarını söylediler.”

YAKIŞMIYORLAR

Karalı bu yaşadıklarından dolayı bir hayli kızgın ve öfkeli olduğunu belirtiyor ve sözlerini şu şekilde sonlandırıyor: “Bu kulübün içine 70’lerin başında sporcu olarak girdim. Yıllarca emek verdim. 2006-2010 yılına kadar bir kuruş para almadan sporcu yetiştirdim. Sporcuları kendi cebimden para ödeyerek turnuvalara götürdüm. Bu iş bilmez, liyakatsiz yöneticiler Beşiktaş’a yakışmıyor onlar gidecek, ben yine kulübe geri döneceğim, bu konuda inancım tam.”

ZORLA İMZA İSTEDİLER

Emin Erdoğdu da tıpkı hocası gibi yaşananlara tepkili. Sosyal medyada yaşadıklarını açık bir şekilde anlatan başarılı sporcu BirGün’e yaptığı açıklamada, “18 ay boyunca kulüpten bir kuruş para almadım, turnuvalara Zeki hocamın maddi yardımlarıyla şampiyonalara katıldım. Mobbingle istifa dilekçesi imzalatmaya çalıştılar kabul etmedim. Benden bu dilekçeyi alamayınca kulüp çalışanlarına da baskı uygulayıp dilekçeyi benden almaya çalıştılar. 6 yıllık emeğim var kulüpte. Bu insanlar Beşiktaş gibi bir camiaya yakışmıyor. Haklarımı savunmaya devam edeceğim” ifadelerini kullandı.


EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI