Serdar Bilgili: En az 120-130 Milyar Dolar lazım

Beşiktaş'ın eski başkanı Serdar Bilgili memleketi Kahramanmaraş ve 10 ili etkileyen depremin ardından acı tabloyu açıkladı. İşte detaylar...

Beşiktaş’ın eski başkanlarından Serdar Bilgili, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sebebiyle Spor Gecesi Digital’de açıklamalarda bulundu. Bilgili yaptığı açıklamada çok net ifadeler kullanarak Türkiye’yi çok zor bir dönemin beklediğini söyledi. İşte Serdar Bilgili’nin açıklamalarından satır başları…

‘AKRABALARI, ARKADAŞLARIMIZI KAYBETTİK’

”Herkese çok çok geçmiş olsun. Cumhuriyet tarihinin herhalde en büyük felaketini yaşadık. Çok kaybımız var. Çok üzüntülüyüz, çok hüzünlüyüz. Ben o bölgenin çocuğuyum, Kahramanmaraşlıyım. Son 5-6 yıla kadar orada işlerim vardı. Orada yaşayan kuzenlerim, yakınlarım var. Maalesef enkaz altında kalan, kaybettiğimiz akrabalarım, arkadaşlarım var.

‘KAHRAMANMARAŞ BİTTİ’

“10 şehrimiz ama Kahramanmaraş bitti yani. Hayatlar yok oldu, binalar yok oldu. Çok can kaybettik. Ancak, bizim için şimdi başlıyor iş. Orada yaşayan 13.5 milyon kişi var. Onların yeniden yaşamların, eğitimlerin, psikolojilerin toparlanması gerekiyor. Bizim de Türk milleti olarak destek vermemiz gerekiyor. Çok zor bir dönem. Mali olarak Türkiye için çok büyük yük. Dünyadan çok ciddi destek almamız lazım. Bunun için kampanya lazım. Bu bizim tek başına altında kalkacağımız bir yük değil.”

‘120-130 MİLYAR DOLAR LAZIM’

”Tahmin yapmak kolay değil. Yıkılan birçok bina var ama kalan binalarda da yaşamak mümkün değil. Ciddi bir altyapı problemi olacak bundan sonra. Altyapının komple yeniden yapılması lazım. Çok şey var. Benim hesabım 120-130 milyar dolar seviyesinde. Doğru, yanlış olabilir. Rakam bu seviyelerde. 100 milyar dolardan aşağı değil benim görüşüm. Bu çok çok ciddi bir rakam.”

‘2-3 YILLIK BİR SÜREÇ’

”Dünya Bankası’ndan, IMF’den, bize destek olacak ülkelerden bu rakamı ciddi bir kampanyayla toplamamız lazım. Yeniden yapılanma hızlı olmalı. 1 yıl içerisinde bunun toparlanması kolay değil. Gerçekten zor bir süreç. Bu süreci önümüzdeki 2-3 yıllık bir süreç olarak görüyorum, yeniden yapılanmayı.”

‘TÜM KURŞUNLARI KULLANMAK LAZIM’

”Bizlere de görev düşüyor, hem yardım hem fikir olarak. Tüm kurşunları bugünden kullanmamak lazım. Uzun vadeye yaymamız lazım. İnanılmaz bir çaba var. Tüm arkadaşlarım sahada. Kimsenin morali yok. Herkes elinden geleni yapmaya çalışıyor ama biraz organizasyonsuzluk var. Bence, destek süreci 2-3 yıldan az değil.”

‘MUTSUZ BİR MİLLET OLDUK’

“Çok uzun bir süreç. Maddi yükümlülüğün ötesinde manevi ağırlık var. Kurtulan insanların psikolojisinin toparlanmasına, bizlerin deprem döneminde o bölgede olmayan fakat içimizde bu acıyı hisseden insanların da toparlanması lazım. Türk halkının morali zaten yerlerdeydi. Mutsuz bir millet olduk uzun zamandır. Bu olay da üstüne tuz biber ekti. Allah yardımcımız olsun, çok ihtiyacımız var.”

Sözcü


EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI