Beşiktaş Avrupa'ya Gidemeyebilir

Süper Lig'i 3. sırada tamamlayan Beşiktaş, Trabzonspor'un Avrupa kupalarından 1 yıl men edilmesiyle Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynamaya hak kazanmıştı.

Süper Lig'i 3. sırada tamamlayan Beşiktaş, Trabzonspor'un Avrupa kupalarından 1 yıl men edilmesiyle Şampiyonlar Ligi ön elemesi oynamaya hak kazanmıştı. Ancak bu durum siyah-beyazlıları da Avrupa'dan uzaklaştırabilir. 

Beşiktaş'ta Şampiyonlar Ligi heyecanı başladı. Siyah-beyazlıların yol haritası belli oldu.

Şampiyonlar Ligi'ne 2. ön eleme turuyla başlayacak Beşiktaş, kura çeikimlerinde seribaşı konumda...

2. VE 3. ÖN ELEME TURLARI TEK MAÇ

Ayrıca corona virüsü salgını sürecinde UEFA'nın yeniden belirlediği fikstür kapsamında 2. ve 3. ön eleme turları tek maç üzerinden, play-off etabı çift maç üzerinden yapılacak.

Bu nedenle siyah-beyazlılar seri başı gireceği 2. ön eleme turunda tek maçlar işi bitirecek. 25-26 Ağustos tarihlerinde yapılacak 2. ön eleme maçlarında Kartal'ın muhtemel rakipleri arasında PAOK, AZ Alkmaaar ve Lokomotiv Zagreb bulunuyor.

3. ön elemeye de seri başı katılacak Beşiktaş, yine tek maç üzerinden oynayacak. 15-16 Eylül'deki etapta Krasnodar ve Rennes şu an kesinleşen rakipler, V.Plzen ile Rapid Wien de 2. ön elemeyi geçerse gelecek rakipler...

Play-off aşaması ise çift maç üzerinden 22-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Beşiktaş'ın grup aşamasına gelebilmesi için önünde sadece 4 maç olacak. Grup karşılaşmaları da 21 Ekim'de başlayacak.

FİKSTÜR DEĞİŞİNCE...

Ancak pandemi olmasaydı, farklı bir durum işleyecekti. Normal süreç işleseydi Beşiktaş, kendi ülkelerinde Şampiyonlar Ligi vizesi almış takımlardan Başakşehir, Manchester United, Inter, Sevilla ve Shakhtar'dan birinin 2019-20 Avrupa Ligi şampiyonluğunu alması halinde 3. ön elemeden giriş yapacaktı. Ancak pandemi nedeniyle fikstür sıkışınca 2. ve 3. ön eleme maçları tek maça düşürüldü ve bu durum rafa kalktı.

KÖTÜ SENARYO NE OLABİLİR?

Şampiyonlar Ligi aşamasına gelen Beşiktaş için kötü bir senaryo da mevcut. Sezonu Süper Lig'de 3. sırada kapatan Beşiktaş, normal şartlarda UEFA Avrupa Ligi'nde direkt gruplara kalmıştı. Ancak Trabzonspor'un 1 yıl men cezası alması Beşiktaş'ı Şampiyonlar Ligi ön elemelerine taşıdı. Ancak Beşiktaş, 2. ön eleme turunda elenirse, Avrupa Ligi 3. ön eleme turuna düşecek, orada da istediği sonucu alamazsa ekim ayını göremeden Avrupa'ya veda edecek.

Son dönemde ekonomik olarak sıkıntılar yaşayan Beşiktaş'ta Şampiyonlar Ligi gruplarına kalınması halinde ciddi bir rahatlama olacak. Ön eleme turlarındaki galibiyetler, gruplara katılım, yayın ve reklam gelirleriyle beraber siyah-beyazlıların kazancı bir anda 20 ila 25 milyon euro arasında bir seviyeye gelecek.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun