İşte Rosier gerçeği... Kaç maç ceza alacak?

Beşiktaşlı Valentin Rosier, PFDK'ya sevk edildi. Futbol Disiplin Talimatı'nın 41. maddesine göre PFDK'ya sevk edilen Rosier için istenen ceza belli oldu. İşte detaylar... (BJK Haber)

Spor Toto Süper Lig'de geçen hafta oynanan Yukatel Kayserispor maçında rakibine müstehcen bir harekette bulunan Beşiktaş'ın sağ beki Valentin Rosier, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildi. Bu sevkin Futbol Disiplin Talimatı'nın hangi maddesinden gerçekleşeceği merak ediliyordu. Soru bugün cevabını buldu.

Rosier hakaretten ötürü sevk edildi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuku Kurulu, Fransız futbolcuyu talimatın 41. maddesine dayanarak PFDK'ya sevk etti. Söz konusu madde "Kişilik haklarına saldırı, hakaret, tehdit ve tükürme" başlığını taşıyor. Valentin Rosier, buna göre rakip oyuncuya hakaret içeren bir hareketten dolayı sevk edilmiş oldu. Peki 41. madde nasıl bir ceza öngörüyor.

Talimatın 41. maddesi ne diyor?

Disiplin talimatının 41 maddesi şöyle diyor: "TFF veya mensuplarına, müsabaka görevlilerine, futbolculara, yöneticilere veya diğer ilgili kulüp ve kişilere, hakaret eden, söven, tehdit eden veya herhangi bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunan veya basın ve yayın organları veya sosyal medya aracılığıyla bu eylemleri gerçekleştiren;

(a) Futbolculara 2 ila 5; fiillerin müsabaka görevlilerine yönelik olması halinde ise 3 ila 7 müsabakadan men cezası..."

Alt sınır 2, üst sınır 5 maç ceza

Buna göre Valentin Rosier, için 2 ila 5 maç arasında bir ceza talep ediliyor. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, ya en alt sınır olan 2 maçtan veya en üst sınır olan 5 maçtan ceza talep edecek. Ancak bugüne kadarki örneklere genel olarak bakıldığında siyah beyazlı savunma oyuncusuna alt sınırdan yani 2 maçlık bir ceza verilmesi kuvvetli ihtimal. Fakat PFDK'nın hukuk kurulunun sevk maddelerine uymadığı ve durumu yeniden alıp farklı maddelerden ceza verildiği de görülmüştür.

Son sözü Tahkim Kurulu verecek

PFDK'nın bir ceza vermesi halinde süreç yine son bulmuyor. Bu noktadan sonra Beşiktaş yönetimi, Tahkim Kurulu'na itirazda bulunma hakkına sahip. Bir başvuru olması halinde nihai kararı Tahkim verecek. Bu kurul da ceza indirim talebini ya onaylar veya olduğu gibi onar. Hukuk Kurulu'nun da teorik olarak verilen cezaları yetersiz bulması halinde Tahkim'e gitme hakkı var ancak bugüne kadar böyle bir başvuru örneğine rastlanmadı.

İşte Rosier'in kaçırması muhtemel maçlar

Valentin Rosier, en az iki maç ceza alırsa Corendon Alanyaspor ve VavaCars Fatih Karagümrük maçlarında forma giyemeyecek. Ama cezası üst sınırdan verilirse Fransız futbolcu toplam 5 maç kaçıracak. Bu durumda Alanya ve Karagümrük maçlarının yanı sıra, Demir Grup Sivasspor, MKE Ankaragücü ve Medipol Başakşehir maçlarını da kaçıracak. 

Ajansspor

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI